BK120-270F-10-A.P.
High pressure belt driven two-stage compressor, suitable for car repair shops and tyre shops.
High pressure
Fixed
High-pressure two-stage belt compressor particularly suitable for car repair shops, tyre shops and professionals requiring working pressures up to 28 bar. It is equipped with a highly efficient 10 hp pumping unit with cast iron cylinders with large manifolds and finned tubes for better air cooling and robust metal belt covers protecting moving parts. The 270-litre tank for a large air reserve with four sturdy feet with anti-vibration mounts make it stable during operation.
plus fini
Read more
lubrificazione fini
Lubrication
Lubricated
serbatoio fini
Air receiver
270 l
pressione-max fini
Max. pressure
14 bar
potenza fini
Power
10 Hp
rumorosita fini
Sound level
Medium
allestimento fini
Equipment
Resting feet
Technical data
BK120-270F-10-A.P.
Product code
BTNN901FNM840
Lubrication
Lubricated
Compressor pump
BK120
Air receiver (l)
270
Power
Hp
kW
10
Max. pressure
bar
p.s.i.
14
Nr. of cylinders
2
Air displacement
l/min.
c.f.m.
900
R.P.M.
920
Voltage / Frequency (Volt / Hz)
400/50
Type motor
Electric
Gross weight
kg
lb
197
Packaging dimensions LxWxH (mm)
1640x560x1330
EAN code
Download
catalogo fini
Catalogue
download fini download fini
dati tecnici fini
Technical data
download fini download fini
Maybe it might also interest you
Very quiet
Compact
PULSAR ULTIMATE K50-500-10 TA
Professional silent two-stage belt driven compressor with innovative new design.
icona fini
10 Hp
icona fini
Air receiver:
500 l
10 bar
Very quiet
Electronic controller
Compact
PULSAR ULTIMATE K50-500-10 SD
500 l
10 bar
Large air supply
Pulsar Evo BK120-500-10 Professional silent two-stage belt driven compressor, complete with tank.
Pulsar Evo BK120-500-10
Professional silent two-stage belt driven compressor, complete with tank.
10 bar
Three-phase
Star delta starter
Pulsar K50 T10 SD Professional silent two-stage belt driven compressor, compact and robust.
Pulsar K50 T10 SD
Professional silent two-stage belt driven compressor, compact and robust.
3 l
11 bar